tindex.co.il

שיעורים פרטיים בערבית - השלום מתחיל בשפה


מורים פרטיים


חרף הדמיון הרב בין ערבית לעברית, והקלות היחסית של למידת ערבית ביחס לשפות אחרות, אחוז היהודים דוברי הערבית הולך וקטן מדי שנה, ועומד על פחות מ-10%.
זאת בניגוד חריף למספר דוברי העברית בקרב ערביי ישראל, העומד על כ-80 אחוז דוברי עברית ברמות שונות

 

בשונה משפות רבות אחרות, קיים יתרון מרכזי בלמידת השפה הערבית – ניתן בקלות לתרגל אותה על-ידי ביקור בערים ערביות שברחבי הארץ. כך, ניתן ליישם באופן פשוט וטבעי את מה שנלמד במסגרת שיעורי הערבית. עם-זאת, מערכת החינוך בישראל אינה מוכוונת להכין את דוברי הערבית בישראל לתקשר בערבית, שכן לימודי החובה בבית הספר עוסקים באופן מוחלט בלימוד ערבית ספרותית, ולא זו המדוברת.
 
על-אף שכמעט 100 אחוז מדוברי הערבית בישראל שולטים גם בזו הספרותית, זו האחרונה אינה משמשת להתנהלות בחיי היום יום, וודאי שלא נהוג לדבר עם המוכר בשוק או עם מלצר במסעדה בספרותית. גם בפקולטות למזרחנות התמונה אינה שונה ויש התמקדות כמעט מוחלטת בלימוד ערבית ספרותית.

אולם, קיימת תקווה לאלו המעוניינים ללמוד ערבית למטרות תקשורת אמיתית עם האוכלוסייה הערבית בישראל או בחו"ל. זאת במסגרות פרטיות או באמצעות שירותיהם של
מורים פרטיים שמלמדים רק או גם ערבית מדוברת. חשוב להדגיש עם זאת כי מי שיש לו כבר רקע בערבית ספרותית יבצע בקלות רבה ובמהירות את המעבר לערבית ספרותית.

 
מסגרות לשיעורים פרטיים בערבית

שיעורים פרטיים בערבית הם הדרך הטובה ללמוד ולתרגל ערבית מדוברת. מרבית השיעורים נעשים במתכונת של שיחה, ואפשר אפילו לערוך אותם בבתי קפה או בסביבה שתעודד שיחה ותייצר נושאי שיחה. עם-זאת ישנם חסרונות לשיעורים פרטיים.

מורים מקצועיים לערבית גובים לרוב סכום גבוה יחסית עבור כל שעה של שיעורים פרטיים בערבית – החל ממאה ועד למאתיים ש"ח. ניתן למצוא שיעורים פרטיים שמעבירים אנשים לא מנוסים, ואפילו סטודנטים ערבים שישמחו לשבת לשיעור פרטי במחירים נמוכים יותר, אולם החיסרון הוא שאין מדובר בשיעורים מובנים ותוכנית לימוד מסודרת.
 
גם בתי ספר לשפות מציעים אפשרות של
שיעורים פרטיים בערבית. במסגרות שכאלו, כדוגמת בית הספר "ברליץ", ניתן לפגוש מורה מנוסה שלו חומרי לימוד איכותיים ושיטה מסודרת ללימוד. במקרה שכזה ניתן להשיג הפחתה של העלות לכל שעת שיעור, אולם יש להתחייב מראש על תשלום ל"קורס" שלם בסכום של בין 3,000 ל-10,000 ש"ח, בהתאם לכמות המפגשים.
 

עצות להצלחה בלימודי ערבית

  • יש מבחר גדול של מורים פרטיים – ניתן לעשות שיעור אחד עם כל מורה עד למציאת המורה שיש עמו "קליק" והשיחה זורמת.
  • בערוץ 33 עדיין משודר הסרט הערבי של יום שישי, שמאפשר לשמוע ערבית מדוברת (לרוב בניב המצרי, שהוא שונה מזה הישראלי והפלסטיני).
  • שיפור אוצר מילים בערבית ספרותית, באמצעות חוברות לימוד של בית הספר (אל-ערבייה), יתרום לשיפור אוצר המילים גם בערבית מדוברת, שכן מילים רבות (בייחוד שמות עצם) הן זהות.
  • בערים מעורבות ועתיקות כמו עכו, יפו וירושלים יש אינספור הזדמנויות לשלב טיול מעניין, ארוחה טובה וקניות בשוק עם תרגול כישורי השפה.

 
מחקרים הראו שאנשים שדוברים שפות רבות משפרים את סיכוייהם להתקבל לעבודה, גם אם אין דרישה של שפה נוספת למשרה לה הם מתמיינים.
זהו רק יתרון אחד ללמידה של שפה נוספת, ובהתחשב בעובדה שישראל נמצאת במזרח התיכון וחלק ניכר מאוכלוסייתה דובר ערבית, אין שפה מתאימה ממנה כשפה שלישית (נוסף על אנגלית)

 09/08/2011    tindex.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר tindex.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 tindex.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מורים פרטיים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים בתחום של מורים פרטיים
מחפשים מורה פרטי? מלאו את הטופס וקבלו פניות
אנחנו עובדים עם מורים פרטיים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!